Delimično lišenje roditeljskog prava
Porodični zakon predviđa delimično lišenje roditeljskog prava kao pravnu meru zaštite dece prema roditelju koji „nesavesno vrši prava i dužnosti iz sadržine roditeljskog prava“ i može se odnositi na jedno ili više prava i dužnosti iz korpusa roditeljskog prava.
Svaki nadležni sud i sudija koji postupa u predmetima naročito će isticati Konvenciju o pravima deteta i očekivati od svakog roditelja da interese svoje maloletne dece stave isprad svojih osećanja, stavova i potreba i svoje postupke uskladiti sa najboljim interesom dece. Iz razloga u kojima su dečije potrebe zanemarene ili u celosti uskraćene, sud će lišiti roditeljskog prava određenog roditelja koji šteti detetu svojim postupcima. U svakom slučaju,roditelj nikada ne može biti lišen dužnosti da finansijski izdržava dete. U slučaju da oba roditelja budu lišena u pogledu istih prava, sud će posebnom odlukom detetu postaviti privremenog staratelja koji će preuzeti izvršavanje tih obaveza, a po potrebi odrediti i zbrinjavanje deteta u hraniteljskoj porodici ili u socijalnoj ustanovi. Posebno je bitno istaći da se odluka o delimičnom lišenju roditeljskog prava upisuje u matičnu knjigu rođenih.
Porodični postupci su prožeti intimnim i ličnim odnosima, s tim u vezi strankama se čini nefer intervencija države u sferi porodičnih odnosa. Zato je u ovim postupcima potrebno imati punomoćnika koji će ublažiti razdor koji postoji imeđu roditelja sa ciljem da strankama u postupku pomogne u ostvarenju pravne zaštite pred sudom u postupku uređenja porodičnog života, naročito što stranke pod emotivnim nabojem ili iz straha ne umeju racionalno da definišu zahteve koje bi najbolje zaštitili njihove i detetove interese, a što se isključivo radi putem tužbe.
Prema Porodičnom zakonu, roditelj koji vrši roditeljsko pravo može biti lišen prava na održavanje ličnih odnosa sa detetom i prava da odlučuje o pitanjima koja bitno utiču na život deteta (obrazovanje, davanje saglasnosti za izdavanje putne isprave, davanje saglasnosti za promenu prebivališta i drugo). Ovo je takođe propisano iz razloga postojanja opasnosti od nezakonitog odvođenja deteta sa teritorije države na kojoj živi a naročito u slučajevima nasilja u porodici. Takođe u svim ovim situacijama, postoji mogućnost vraćanja roditeljskog prava u celosti ili delimično u zasebnom postupku.