Zelenaški ugovor
Šta se smatra zelenaškim ugovorom?
Strane u obligacionim odnosima su slbodne da svoje odnose urede po svojoj volji u smislu Zakona o obligacionim odnosima, sve dok su ti odnosi u granicama prinudnih propisa, javnog poretka i dobrih običaja.
Međutim, pojedinac koji zapadne u ekstremno loš ekonomski položaj biva primorana da pozajmi novac pod nepovoljnim uslovima. Zajmodavac pozajmljuje novac i ugovara za sebe ili nekog trećeg korist ili visoku kamatnu stopu iskorišćavajući zajmoprimčevo stanje (stanje nužde, teško materijalno stanje, nedovoljno iskustvo, lakomislenost, zavisnost). Ova ugovorena korist predviđena u naročito kratkim rokovima ispunjenja najčešće čini ispunjenje ugovora nemogućim.
Ovakav ugovor se naziva zelenaški ugovor regulisan Zakonom o obligacionim odnosima i ogleda se u očiglednoj nesrazmeri sa onim što je zajmodavac dao/ učinio i onim što bi oštećenik trebao da vrati i sa akcentom na nesavesnost ugovorne strane u čiju je korist zaključen zelenaški ugovor. Ovakav ugovor je u svojoj suštini ništav i protivan je načelu savesnosti i poštenja i načelu jednake vrednosti uzajamnih davanja.
Dvostruka pravna zaštita
Bespomoćnost oštećenika koja je izazvana ekstremnim finansijskim neprilikama, lakomislenošću ili zavisnošću najčešće se proteže i na nemogućnost traženja pravne zaštite. Oštećenik često bude podsećan od strane zelenaša da bi bilo koje pravne radnje usmerene protiv njih mogle imati velike posledice po oštećenikov lični fizički integritet ili zdravlje njegove porodice, pa se iz straha ne obraća za pomoć.
Iz ovakvog bespravnog odnosa se neretko izrode i druga krivična dela kao što su iznuda, teške telesne povrede, ugrožavanje sigurnosti i drugo.
U savremenom dobu se ipak zelenašenje prikrilo drugim ruhom kao što je sačinjavanje simulovanih pravnih poslova (fiktivnih ugovora) na osnovu kojih zelenaši prenose u svojinu pokretnu i nepokretnu imovinu svojih žrtava ili njihovih članova porodice. Zelenaška namera u ovakvim ugovorima je teško dokaziva i teško uočljiva organu overe ugovora, kao i službi za katastar nepokretnosti tako da postoje određeni slučajevi u praksi da je po osnovu ovakvog ugovore katastar nepokretnosti sproveo prenos prava svojine smatrajući ugovor punovažnim. Kod ovakvih pravnih problema vrlo je bitno obratiti se advokatu kako bi blagovremeno adekvatnim pravnim lekovima mogao da spreči veće posledice po imovinu.
1. Parnični postupak
Utvrđenje ništavosti ugovora koji ima zelenaške elemente čini se pokretanjem parničnog postupka pred mesno nadležnim sudom. Pred sudom se dokazuje da li postoji nesrazmera između prestacija ugovarača, nesavesnost strane u čiju korist je zaključen zelenaški ugovor kao i nepovoljan položaj oštećene strane-valjan razlog zbog kog je bio prinuđen da potpiše ugovor (stanje nužde, teško materijalno stanje, nedovoljno iskustvo, lakomislenost, zavisnost). Sačinjavanje tužbe i prikupljanje dokaza je važno poveriti advokatu stručnom za građanskopravnu materiju s obzirom na složenost pravnog odnosa i akta čija se ništavost utvrđuje, jer samo jedna reč u ugovoru može promeniti ceo kontekst. Na sudu je obaveza da pažljivo oceni sve okolnosti slučaja i da iste temeljno obrazloži.
2. Krivični postupak
Druga pravna zaštite se ogleda u krivičnopravnom postupku pred nadležnim javnim tužilaštvom. Biće krivičnog dela zelenaštvo čini onaj ko za davanje novca ili drugih potrošnih stvari na zajam nekom licu primi ili ugovori za sebe ili drugog nesrazmernu imovinsku korist, iskorišćavajući teško imovno stanje, teške prilike, nuždu, lakomislenost ili nedovoljnu sposobnost za rasuđivanje oštećenog definisano u članu 217. st. 1. Krivičnog zakonika. Predlog za krivično gonjenje podnosi oštećeni preko advokata-punomoćnika nadležnom javnom tužiocu, u roku od 3 meseca otkako je oštećeni saznao za delo i učinioca.
Kako biste izbegli sve potencijalne rizike koje nosi zaključenje novog pravnog posla i sačinjavanje ugovora, kontaktirajte našu advokatsku kancelariju. Prema Zakonu o advokaturi izričito je predviđeno da advokatsko pružanje pravne pomoći u sebe uključuje i sastavljanje ugovora, poravnanja, izjava, opštih i pojedinačnih akata i drugih isprava. Advokat je dužan da vas upozna u kojoj formi je potrebno uokviriti Vaš pravni posao, o uslovima potrebnim za zaključenje, uslovima za raskid ugovora, i svim drugim pravnim dejstvima koje proizvodi zaključenje ugovora.
Ukoliko Vam je potrebna pravna pomoć iz oblasti sačinjavanja nacrta ugovora/predugovora, pregleda već postojećih nacrta, učestvovanje u pregovorima o zaključenju ugovora, revidiranja ugovora i finalizacije dogovora, možete se javiti na kontakt advokatske kancelarije Jovanović.