Samostalno vršenje roditeljskog prava
Porodični zakon definiše da kada je jedan roditelj nepoznat ili je umro, ili je potpuno lišen roditeljskog prava, drugi roditelj sam vrši roditeljsko pravo.
Jedna od prvih odnosa u koje jedinka stupa po samom rođenju jesu porodični odnosi. Porodično pravo predstavlja normativni okvir kojim se regulišu porodični odnosi.
Porodičnim zakonom se uređuje brak i bračni odnosi, vanbračni odnosi, odnosi deteta i roditelja, starateljstvo,imovinski odnosi u porodici, zaštita u porodici i postupci u vezi sa porodičnim odnosima. Ono obuhvata široku lepezu postupaka, te je poželjno da, kad god dođete u situaciju da se pred sudom rešava vaše lično ili porodično pitanje, zatražite savet i pomoć advokatske kancelarije Jovanović, naročito ukoliko se u postupku rešava i o dobrobiti zajedničke dece suprotstavljenih strana.
Primera radi, psihologija i praksa pokazuju da je situacija razvoda braka druga najstresnijih situacija u životu, koja ostavlja trajne posledice po mentalni život i dobrostanje pojedinca. Koji god bio povod, uloženo je vreme da se donese odluka o pokretanju ovakvog postupka, ali je potrebno dodatno vreme da se taj postupak sprovede i okonča bez dodatne tenzije i konflikata. Stoga je olakšavajuća okolnost što možete sprovođenje ove procedure poveriti punomoćniku koji će pokrenuti postupak i zastupati interese klijenta pred sudom i u komunikaciji sa suprotnom stranom, preko koga se pregovori mogu voditi sa vašim bivšim partnerom.
Advokat može proceniti specifičnost pojedinog slučaja i savetovati u kom smeru trebaju biti doneti konkretni potezi, da li je moguće pristupiti postupku pregovaranja ili se suditi.
Pošto se radi o usko ličnim životnim pitanjima, bitno je da pronađete advokata koji Vam odaje utisak poverenja i pred kojim možete da se osetite slobodnim da iznesete detalje privatnog života, one koje su bitni za vođenje postupka, a advokat ima dužnost čuvanja informacija kao advokatske tajne na koju je obavezan Kodeksom profesionalne etike advokata.
Porodični zakon definiše da kada je jedan roditelj nepoznat ili je umro, ili je potpuno lišen roditeljskog prava, drugi roditelj sam vrši roditeljsko pravo.
Radi se o roditeljskoj odluci u situacijama kada roditelji ne žive zajedno ali nad zajedničkim detetom ili deci vrše zajednički roditeljsko pravo.
U razvoju i reorganizaciji porodičnih odnosa može doći do situacija kada roditelj želi da preseli dete u drugo mesto u granicama jedne države ili u drugo mesto u inostranstvo.
Potpuno lišenje roditeljskog prava predstavlja meru porodičnopravne zaštite u slučajevima kada roditelj grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava ili zloupotrebljava ista prava.
Porodični zakon predviđa delimično lišenje roditeljskog prava kao pravnu meru zaštite dece prema roditelju koji „nesavesno vrši prava i dužnosti iz sadržine roditeljskog prava“ i može se odnositi na jedno ili više prava i dužnosti iz korpusa roditeljskog prava.
Roditeljsko pravo predstavlja strogo lično pravo roditelja i strogo lični odnos roditelja i dece, koja oba roditelja stiču samim rođenjem deteta i koja se ne može preneti na druga lici niti se ta lica mogu odreći roditeljskog prava.
Dokazivanje postojanja vanbračne zajednice može da se vrši za potrebe nasleđivanja imovine,prava i obaveza iza vanbračnog partnera.
Porodični zakon definiše bliže vanbračnu zajednicu baš kao i bračnu. Pred zakonom bi trebale da su izjednačene, vanbračni partneri imaju ista prava i dužnosti kao i bračni partneri.