Prekršaji
Na pomen reči „prekršaj“ automatski se pomisli na prekršaje koji su nastali u saobraćaju, međutim pod prekršajem se misli na svako ono protivpravno delo koje je zakonom ili drugim propisom nadležnog organa određeno kao prekršaj i za činjenje tog dela je propisana određena prekršajna sankcija.
Prekršajni postupak je uređen Zakonom o prekršajima na koji se shodno primenjuju u pravila krivičnog postupku, dok su sve vrste prekršaja propisane specifičnim zakonima ili uredbama odnosno odlukom skupštine autonomne pokrajine, skupštine opštine, skupštine grada i skupštine grada Beograda.
Prekršajne sankcije zavise od obima i strukture samog prekršaja, ali i od orijentacije kaznene politike države kojoj pripada taj sistem, pa shodno tome ukoliko je društvo više orijentisano ka principima demokratije, propisane sankcije će imati više preventivan karakter nego represivan. Prema važećem Zakonu o prekršajima Republike Srbije svrha izricanja prekršajnih sankcija je da građani poštuju pravni sistem i ne čine prekršaje ubuduće. Prekršajne sankcije su kazne (kazna zatvora, novčana kazna, rad u javnom interesu ), kazneni poeni, opomena, zaštitne i vaspitne mere.
Prekršajne naloge može da izda organ u čijoj je to nadležnosti kao što su službena lica MUP-a ili inspekcijski organi, a službeno lice u prekršajnoj prijavi imenuje prekršaj koji učesniku stavja na teret i propisuje visinu kazne sa instrukcijama za plaćanje. Ukoliko učesnik izvrši plaćanje u ostavljenom roku, smatra se da je prihvatio prekršajnu odgovornost. U suprotnom, učesnik ima pravo da u roku od 8 dana od dana uručenja prekršajnog naloga izjavi zahtev za sudsko odlučivanje nadležnom Prekršajnom sudu u kom postupku se utvrđuje odgovornost učesnika.
Pravna pomoć koju advokat kao branilac u toku prekršajnog postupka pruža je podnošenje predloga za sudsko odlučivanje, naročito savetovanje o pisanim dokazima koje treba izneti pred sudiju, svedocima koji bi trebali biti saslušani u postupku i pitanjima kojima treba postaviti svedocima u toku saslušanja ili suočenja, a najčešće se kao svedoci javljaju službena lica MUP-a ili inspektori nadležnih inspekcija. Advokat može da Vas posavetuje da li postoji potreba za izvođenjem dokaza veštačenja od strane veštaka posebne struke sve u cilju dokazivanja vaše (ne)odgovornosti za prekršaj koji se okrivljenom u postupku stavlja na teret.