Zelenaški ugovor
Zajmodavac pozajmljuje novac i ugovara za sebe ili nekog trećeg korist ili visoku kamatnu stopu iskorišćavajući zajmoprimčevo stanje. Ovakav ugovor se naziva zelenaški ugovor
U prošlosti je bila praksa među građanstvom da se ugovori zaključuju bez pravne pomoći advokata. Strankama čini da se radi o poslu koji je naočigled jednostavan i koji bi mogli sami da odrade, no u stvarnosti nije tako. Danas se na internetu mogu pronaći gomile nacrta ugovora, ali najčešće se radi o uopštenim klauzulama koje se ponekad ne mogu primeniti u konkretnoj situaciji, te je potrebno da svaki ugovor bude prilagođen preferencijama stranaka, sve u zakonskim okvirima.
Prema Zakonu o obligacionim odnosima („Sl. list SFRJ“, br. 29/78, 39/85, 45/89 – odluka USJ i 57/89, „Sl. list SRJ“, br. 31/93, „Sl. list SCG“, br. 1/2003 – Ustavna povelja i „Sl. glasnik RS“, br. 18/2020) ugovor nastaje kada su se ugovorne strane saglasile o bitnim elementima ugovora. Za neke ugovore dovoljna je i usmena forma (ugovor o zajmu) dok je za druge potrebno da pisani ugovor bude overen pred javnobeležničkim organom da bi proizvodio pravno dejstvo, kao u slučajevima kupoprodaje nepokretnosti, poklona i dr.
Ukoliko se upuštate u pravni posao bez ugovora ili ne osigurate svoja prava i obaveze ugovorom koji vam je sastavio iskusni advokat, rizikujete da sami sebe uskratite prava koja imate prema važećim zakonskim propisima. Takođe rizikujete da taj ugovor ne proizvodi pravno dejstvo iz razloga što su pojedine ugovorne odredbe nejasno definisane i u budućnosti ih nije moguće izmeniti na način na koji stranka želi.
Kako biste izbegli sve potencijalne rizike koje nosi zaključenje novog pravnog posla i sačinjavanje ugovora, kontaktirajte našu advokatsku kancelariju. Prema Zakonu o advokaturi izričito je predviđeno da advokatsko pružanje pravne pomoći u sebe uključuje i sastavljanje ugovora, poravnanja, izjava, opštih i pojedinačnih akata i drugih isprava. Advokat je dužan da vas upozna u kojoj formi je potrebno uokviriti Vaš pravni posao, o uslovima potrebnim za zaključenje, uslovima za raskid ugovora, i svim drugim pravnim dejstvima koje proizvodi zaključenje ugovora. Takođe advokat može izvršiti korespodenciju sa nadležnim javnim beležnikom ukoliko je potrebno ugovor overiti, u zavisnosti od pravne oblasti u kojoj se ugovor zaključuje kao i prisustvovati overi ugovora na zahtev stranke.
Navešćemo samo neke od najčešćih ugovora i drugih akata koji sačinjavaju advokati, a ukoliko Vam je potrebna pravna pomoć iz oblasti sačinjavanja nacrta ugovora/predugovora, pregleda već postojećih nacrta, učestvovanje u pregovorima o zaključenju ugovora, revidiranja ugovora i finalizacije dogovora, možete se javiti na kontakt advokatske kancelarije Jovanović.
Zajmodavac pozajmljuje novac i ugovara za sebe ili nekog trećeg korist ili visoku kamatnu stopu iskorišćavajući zajmoprimčevo stanje. Ovakav ugovor se naziva zelenaški ugovor